Rwanda nebola posledná, nedávno došlo k etnickému vraždeniu v DR Kongo

Autor: Denisa Augustínová | 10.4.2019 o 12:39 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  2655x

Rwandská genocída stála život stovky tisíc ľudí. Plánované vraždenie inej etnickej skupiny postihlo nedávno aj oblasť Yumbi v Demokratickej republike Kongo, kde dnes MAGNA pomáha a poskytuje zdravotnícku starostlivosť obetiam.

Genocída v Rwande sa začala presne pred 25 rokmi. Západný svet, vrátane OSN, nezasiahol a takmer bez výnimky sa prizeral. Svedomie svetovej slepoty zachraňovala len osobná statočnosť niekoľkých jednotlivcov. Hutuovia systematicky vyvražďovali znepriatelenú etnickú skupinu Tutsiov. Trojmesačné masakrovanie mužov, žien aj detí si vyžiadalo viac ako 800-tisíc životov.  Vražedné milície, ale aj susedia zabíjali susedov, najmä mačetami. Mnohé udalosti nie sú ani po 25 rokoch vyšetrené a vyjasnené, no ak si myslíte, že svet sa poučil nie je tomu tak. Mnohé konflikty, väčšie aj menšie, sa aj dnes vedú po etnickej línii a sú aj také, ktoré takmer ako cez kopirák pripomínajú udalosti v Rwande, aj keď v menšom rozsahu.

V decembri 2018 sa v Demokratickej republike Kongo blížili prezidentské voľby, no v oblasti Yumbi aj jeden z najväčších masakrov za dlhé roky. Trojdňové decembrové vraždenie si vyžiadalo asi 900 životov. „Útočníci nás zavreli v dome aj s väčšinou mojej rodiny a dom podpálili. Prežila som ako jediná. Dve z mojich detí sa zachránili len vďaka tomu, že v čase útoku neboli doma,“ hovorí Olivia, žena s popáleninami pri preväzovaní zranení v nemocnici, ktorú prevádzkuje MAGNA, tak ako celú zdravotnícku starostlivosť v oblasti. Lekári a personál sa starajú  stovky zranených, ďalšie desiatky tisíc ľudí museli ujsť, tisíc domov a mnohé školy aj zdravotné strediská sú zničené. 

Prepravovať lieky a zdravotnícky materiál na záchranu životov do afrického vnútrozemia loďou nie je v misiách MAGNA bežné. Napriek tomu, že cesty sú veľmi ťažko prejazdné a nebezpečné, nezvykneme to robiť. Pre našu najnovšiu zdravotnícku intervenciu v oblasti Yumbi v Demokratickej republike Kongo je však, zdá sa, nevyhnutné a najbezpečnejšie priviezť zásoby z hlavného mesta Kinshasa loďou po rieke Kongo. Tá tvorí prirodzenú hranicu medzi DR Kongo a susednou Konžskou republikou s hlavným mestom Brazaville. Potrebujeme s kolegami bezpečne dostať lieky do oblasti, kde na pomoc a liečbu čaká asi 80-tisíc ľudí.

 

Obyvatelia DRC si v decembri 2018 volili nového prezidenta. Kritizovaného diktátora Josefa Kabilu, ktorý už nemohol kandidovať, nakoniec nahradil predstaviteľ opozície Felix Tshisekedi. Kabilov kandidát totiž úplne prepadol. Voľby sprevádzali mnohé nejasnosti. Hlavný kandidát opozície Martin Fayulu, ktorý dlhodobo viedol prieskumy verejnej mienky, hovoril dokonca o manipulácii v prospech Tshisekediho. Mnohé oblasti však v decembri nehlasovali. Niektoré pre epidémiu eboly, no možno aj preto, že v nich mala prevahu opozícia, iné, ako Yumbi, kvôli obrovským etnickým násilnostiam, ktoré asi vyvolali aj spory v súvislosti s voľbami. Odložené voľby sa konali len pred pár dňami.

My v MAGNA dodnes nachádzame stopy po vraždení nielen v meste Yumbi, ale aj v ďalších dvoch oblastiach Nkolo a Bongende. Kosti obetí a zvyšky ich odevov stále ležia tam, kde prišli o život. Niektoré komunity sú dodnes úplne opustené, domy vypálené, zničené. Ich obyvatelia ušli a majú strach vrátiť sa. V oblasti síce hliadkujú vojaci, no panuje tu veľké napätie.

Štyridsaťosem-hodinové besnenie vypuklo medzi komunitami Batende a Banunu, ktoré sa dlhodobo sporia o územie. Zámienkou bol pohreb náčelníka Banunu na mieste, ktoré patrí komunite Batende. Nasledoval útok na rybárske a poľnohospodárske komunity. Dva dni sa tu odohrávali scény ako z najhorších momentov rwandskej genocídy. Mačety, bodné zbrane, ale aj pušky. Tým všetkým útočníci vraždili. V Yumbi útočníci postupovali systematicky a strieľali do utekajúcich, zranených zabíjali mačetami a nožmi.

„Držala som na rukách svoje dieťa a snažila sa ho ochrániť, no aj tak ho dosekali mačetou. Ja som ostala krvácajúca ležať na zemi, netuším koľko dní som tak bola, kým ma našli a odviezli do nemocnice. Nemohla som sa s mojimi deťmi rozlúčiť,“ povedala zdravotníkom z MAGNA žena, ktorá prežila, no prišla o ruky. Jej dcéra a zvyšok rodiny rovnaké šťastie nemali, zomreli na následky poranení po mačetách.

Svedectvá zozbierané OSN hovoria aj o tom, že mnohých obyvateľov upálili zaživa vo svojich domoch, kde sa skrývali a útočníci im zablokovali cestu von a domy zapálili. Telá mnohých obetí boli zmrzačené a svedkovia hovoria aj o sexuálnych útokoch na ženy.

“Domy vyplienili a zničili, mnoho ľudí upálili, keď im zabránili uniknúť. Po utekajúcich strieľali. Po útokoch v domoch sa nám podarilo prejsť až k rieke a pokúsili sme sa uniknúť. Mali sme šťastie, pretože sme sa po ceste vyhli ozbroeným útočníkom. Ale keď sme prechádzali ku kanoe, moje dieťa a moju manželku zastrelili. Skupina ozbrojencov na nás strieľala odzadu.  Z lode sme mohli vidieť príslušníkov Batende, ako rozsekali deti na kusy na brehu rieky,“ povedal Beladi ktorý prežil zabíjanie.

O tom, či násilie súviselo s voľbami sú zatiaľ len dohady. Faktom však je, že Batende dlhodobo podporovali exprezidenta Kabilu a Banunu opozíciu. Aj OSN priznáva, že útoky boli organizované. Otázkou je prečo nikto dva dni nezasiahol a krviprelievanie nevinných civilistov nezastavil. Medzi ľuďmi sa rozšírilo, že predstavitelia úradov a polície boli dohodnutí s útočníkmi. Vyšetrovanie zatiaľ viedlo k zatknutiu 14 útočníkov, no organizátori medzi nimi nie sú.

Obetí je mnoho. Hovorí sa, že v desiatkach hromadných hrobov, alebo len tak na ulici, sa našlo takmer 900 zavraždených. No číslo nemusí byť konečné, svedkovia hovoria o mnohých telách, ktoré hodili útočníci do rieky Kongo. A práve rieka zachránila mnohým život -  preplavili sa na najbližšie ostrovy, alebo do susedného Konga. Nebolo to jednoduché, koryto rieky má v tejto oblasti šírku niekoľkých kilometrov. Tých čo utiekli je aj dnes mimo svojich domovov viac ako 30-tisíc.

„V Yumbi je momentálne pokoj, ale strach a stres sú tu stále prítomné, ľudia trpia posttraumatickým syndrómom. Objavuje sa veľa scenárov, ktoré by mali nasledovať, vrátane preventívnych vysídlení. Presný počet ľudí, ktorí opustili mesto, ešte nie je známy. Pre vysídlených na ostrovoch, je situácia komplikovanejšia, aj pre nich MAGNA zabezpečuje mobilnú kliniku loďou. Fotografie a amatérske videá z obdobia po masakre rovnako ako poranenia obetí v našich zdravotných zariadeniach potvrdzujú mrzačenie, vrátane systematického znásilňovania a mrzačenia pohlavných orgánov žien a mladých dievčat," hovorí Eva, projektový koordinátor MAGNA priamo v Yumbi.

Nemocnica bolo miestom prvého úkrytu pre mnohých ľudí, keď sa útok začal. Najviac ľudí v prvých dňoch priviezli s popáleninami, postrelených loveckými puškami a ľudí, zranených mačetami. Niektorí pacienti tesne po prijatí do ošetrenia zomreli na vážne komplikácie. Zdravotnícku starostlivosť v celej postihnutej oblasti Yumbi má od marca na starosti MAGNA. Prevádzkujeme tri mobilné kliniky a osem zdravotníckych zariadení vrátane dvoch nemocníc a moji kolegovia majú na starosti aj liečbu pacientov v táboroch pre vnútorne vysídlených ľudí. Naša pomoc pre takmer 80.000 ľudí sa okrem liečby zranení a chorôb zameriava aj na psychologickú podporu a pomoc obetiam sexuálneho násilia.

Po holokauste si svet hovoril, že nič podobné už nedopustí. Hrôzy druhej svetovej vojny viedli k založeniu Organizácie spojených národov. No ľudia sa nepoučili. Druhá polovica dvadsiateho storočia priniesla genocídu v Kambodži a v Rwande, či v krajinách bývalej Juhoslávie. Napriek stovkám tisíc zavraždených tú rwandskú dlho nechceli označiť slovom genocída, napriek tomu, že už po pár týždňoch nebolo pochýb, že o ňu úplne jednoznačne ide, teda o masové a plánované vraždenie civilistov na etnickom princípe.  Mnoho ďalších konfliktov, vo väčšej či menšej miere genocídu pripomínali alebo pripomínajú. Svet si však až pričasto zatvára oči a nerieši to. Milióny ľudí zomierajú, tí čo, často akoby zázrakom prežijú potrebujú zdravotnícku pomoc. A tú sa im snažíme s kolegami z MAGNY poskytnúť aj v tých najťažších a nebezpečných podmienkach. Pretože každý človek má právo na život.

Ak nám chcete pomôcť viac sa o našej práci dozviete na www.magna.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?